KITE VÝBAVA V CENĚ:

Kompletní kurz 270 euro

Kurz pro 2os 340 euro

Privátní hodina 30 euro

1h kurzu pro 2os 35 euro

Instruktor s 11 letou praxí

rychlý kontakt:

+55 85 98516 1714


Ubytování Termíny Fotokronika Video Letenky Kiteboarding Kitesurfing A-Z Kontakt

Historie a vývoj kitesurfingu

Přesto, že kitesurfing je relativně nový sport, není vynálezem jednoho člověka. Lidé se podstatou tohoto sportu, což je překonání gravitace jezdce a jeho pohyb, zabývají již delší dobu. Nejstarší záznam v historii kitesailingu, jak byl kitesurfing dříve nazýván, se datuje do 12. století, kdy polynéské a indonéské rybáře táhli „draci“ na jejich kánoích/plavidlech. V Polynésii a také v Číně byl kitesurfing používán jako jedna z forem přepravy.

Kolem roku 1800 britský vynálezce George Pocock zvětšil normální velikosti draků, používal je skupinově a využil je pro tah vozů na souši a lodí na vodě. Jeho draci byli kompletně kontrolovatelní, používal přitom čtyřšňůrový systém, podobný jako používáme dnes. Pocockovy lodě byly schopné plout, „stoupat“ proti větru, otáčet se a jezdit nejen po vodě (dovybavením podvozkem nebo koly). Jeho originální patent byl zaregistrován v roce 1826.

Americký vynálezce Samuel Cody v listopadu 1903 za pomoci draků/kitů přeplaval kanál La Manche. Zhruba v polovině 80. let minulého století Angličan Peter Powell vytvořil dvojitou kontrolní šňůru a  tzv. „delta kite“, se kterým se jezdilo na člunech a malých loďkách. Toto byly první úspěšné dvoušňůrové „delty“ (tažné padáky), které byly založené na patentu Francise Rogolla z roku 1940 využívané pro tah lodí a buggin (tříkolový vozík).

Je těžké určit, kdo je skutečným „otcem“ moderního kitesurfingu. Mezi první může patřit Gijsbertus Adrianu Panhuise (Nizozemí) a rok 1997. Patent skrýval specifika vodního sportu za použití poměrně plochého (surfového) prkna, na kterém jezdec stojí a je tahán silou větru.

Zásluhu mají taky bratři Legaignouxové (Francie), kteří v roce 1974 vynalezli první systém nafukovací konstrukce padáku, nejdříve dvoušňůrový systém a poté v roce 1977 jeho zdokonalením čtyřšňůrový systém s tzv. depower systémem. Na základě tohoto vynálezu začala firma WIPIcat vývoj  a výrobu padáku/draka/kitu. Rychle následovaly další firmy, zejména vyrábějící potřeby pro windsurfing (např. Naish, Fone apod. ).

Výrobci rychle pochopili, že se jedná o sport budoucnosti,  koncem 90. let byly k dispozici první dostupné soubory vybavení - sety. Od té doby se tento sport šíří se spoustou nových konceptů, nápadů a dalších typů, které jsou dnes již profesionálně vyráběné.

Dnešní sport si není možno představit bez medializace. K dispozici dnes jsou metodické pomůcky, časopisy, filmy a videa a další dokumenty. Pro propagaci i výuku dnes existují různé světové organizace. Všichni, kteří tomuto sportu podlehli, jsou odhodláni udělat maximum pro jeho další rozvoj.

                                                                              ZPĚT NA OBSAH


Komentáře
Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buď první ;-)
Vlož nový komentář

S VLASTNÍ VÝBAVOU:

Kompletní kurz 170 euro

Kurz pro 2os 240 euro

Privátní hodina 20 euro

1h kurzu pro 2os 25 euro

Instruktor s 11 letou praxí

rychlý kontakt:

+55 85 98516 1714